Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,7 procenta, což je nejnižší podíl nezaměstnaných v Česku.
V květnu se nezaměstnanost na Vysočině snížila o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Spolu s Prahou má tento kraj nejnižší podíl nezaměstnaných v České republice. V regionu bylo v květnu evidováno 9798 lidí bez práce, což je o 315 méně než v dubnu. Volných pracovních míst v kraji přibylo o 48 na celkových 8317.
Podle analytika Úřadu práce v Jihlavě Pavla Literáka stojí za tímto poklesem především dokončování obsazování sezónních pracovních míst. "Šlo o práce při úklidech obcí, ve stavebnictví, lesnictví a částečně i v zemědělství," vysvětlil Literák. Dodal, že významnou roli hrála také zařízení zaměřená na turistiku, která nabírala zaměstnance na letní sezónu.
Od března nezaměstnanost v kraji klesá. Přestože se začátkem léta se může mírně zvýšit, protože jarní sezónní práce budou končit a na úřady práce se zřejmě přihlásí čerství absolventi škol a někteří pracovníci ze školství.
V květnu bylo z evidence na Vysočině vyřazeno 1544 uchazečů, což je o 620 méně než v dubnu. Zároveň se zaregistrovalo 1229 nových zájemců o práci, tedy o 136 méně než v předchozím měsíci. V porovnání s loňským květnem byla nezaměstnanost v kraji o dvě desetiny procentního bodu vyšší, tehdy činila 2,5 procenta.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu na Třebíčsku, kde dosáhla 3,1 procenta. Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti hlásí Pelhřimovsko, pouhá dvě procenta. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,2 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Žďársku s 2,6 uchazeče na jednu pozici, zatímco na Pelhřimovsku připadlo na jedno místo pouze 0,5 uchazeče.
Statistiky zahrnují také nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce, jako jsou lidé na rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené, vězni nebo osoby v pracovní neschopnosti. Dosažitelných uchazečů, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v květnu na Vysočině 8897.