Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
KATEŘINA MARIE TICHÁ - Plamen
Playlist
KATEŘINA MARIE TICHÁ
Plamen
Právě vysílá:
Leona Gyöngyösi
Víkendové dopoledne na Hitrádiu Vysočina

V Třebíči v pátek někdo odložil do babyboxu novorozence, dostal jméno Pavel

V Třebíči v pátek někdo odložil do babyboxu novorozence, dostal jméno Pavel
Datum: 26. 2. 2024
Autor: Betřich Musil

Do babyboxu v Třebíči v pátek večer někdo odložil novorozeného chlapce. Měl pupečník zavázaný zřejmě tkaničkou od bot, na sobě modré tričko s bílými hvězdičkami a bílé dupačky a podle zdravotníků byl na první pohled v pořádku. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů v České republice Ludvík Hess. Odloženému chlapci dal jméno Pavel na počest jednoho z dárců Pavla Frice. Jde o třetí dítě nalezené v babyboxu u třebíčské nemocnice a druhé letošní. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo dosud 262 dětí.

"Skóre holky:kluci je nyní 143:119 ve prospěch holčiček," poznamenal Hess. Nalezenému chlapci z Třebíče náleží tradiční zlatý novorozenecký dukát od České mincovny.

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

V sobotu 16. března se podle Hesse otevře 88. babybox v Česku, a to v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.