V Pavlově mají důvod k radosti. Stanice Pavlov úspěšně odchovala sedm sýčků obecných, které letos vypustila do volné přírody v Plzeňském kraji. Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy sov v Česku, proto je tento úspěch důležitým krokem k jejich záchraně.
"Na Vysočině nejsou ideální podmínky k vypuštění sýčků. Nejraději totiž osidlují nížiny. Proto spolupracujeme se stanicí Spálené Poříčí v Plzeňském kraji, kde se na sýčky specializují a mají propracovaný systém na jejich záchranu," vysvětluje ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Spálené Poříčí poskytuje sýčkům kvalitní zázemí vypouštěcích voliér a následný odchov s vypuštěním chovných párů s mláďaty do vhodných lokalit. "Sýčky intenzivně monitorujeme pomocí vysílačů VHF," přibližuje vedoucí záchranné stanice Spálené Poříčí Petr Jandík. Sedm sýčků z Pavlova nyní posílilo populaci na Plzeňsku. Navíc od ledna letošního roku se Spálené Poříčí zapojilo do přeshraničního projektu na ochranu sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí v rámci programu Interreg.
„Těší nás spolupráce se záchrannou stanicí v Pavlově. Jsme rádi, že se nám společně záchranný program daří," pochvaluje si kooperaci Petr Jandík.
Stanice Pavlov je součástí záchranného programu pro sýčka obecného. Mezi lety 1985–2003 populace sýčka klesla o 59 %, na počátku 21. století už patřil mezi velmi vzácné druhy. Současná populace sýčka na území ČR se odhaduje na méně než 100 párů. Aby tento druh zůstal součástí naší přírody, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky iniciovala přípravu Záchranného programu pro sýčka obecného, který v roce 2020 schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
"O program jsme se zajímali delší dobu, ale bylo nutné zajistit všechny genetické testy rodičů potřebné k tomu, abychom mohli vypouštět mláďata do volné přírody. To se nám podařilo teprve letos," upřesňuje Zbyšek Karafiát. Letos navíc přibyly čtyři další mláďata, což je pro budoucnost sýčků skvělá zpráva.