Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
KATY PERRY - California Gurls
Playlist
KATY PERRY
California Gurls
Právě vysílá:
Hitrádio Vysočina
Noční Hitrádio Vysočina

Před 90 lety se stala v Jihlavě nejhorší letecká katastrofa meziválečné ČSR

Před 90 lety se stala v Jihlavě nejhorší letecká katastrofa meziválečné ČSR
Datum: 21. 8. 2020
Autor: Betřich Musil

Věděli jste, že nejtragičtější letecká nehoda za první republiky se stala v Jihlavě? Došlo k ní 22. srpna 1930 v Bedřichově. Zřítil se tam moderní Ford Trimotor Československých státních aerolinií, letící na lince z Prahy do Brna a Bratislavy. Cestu amerického hornoplošníku tehdy krátce po třetí odpoledne zkomplikovala bouřka, již chtěl pilot Josef Sedlář nejprve přeletět. Mraky ale sahaly příliš vysoko, a tak se tedy nakonec pokusil oblačnost podletět.

Letoun postupně klesal níže a níže, až se ocitl těsně nad korunami stromů. Kvůli horšícímu se počasí se Sedlář snad chtěl vrátit, možná uvažoval o nouzovém přistání, když se mu náhle v cestě objevil komín bedřichovské cihelny. Na poslední chvíli se mu pilot pokusil vyhnout, prudkým manévrem ale letadlo ztratilo rychlost a zřítilo se na domek v areálu cihelny. Po dopadu explodovaly nádrže s benzínem a většině cestujících ani dvěma členům posádky již nebylo pomoci.

Čtyři lidé zemřeli na místě, dalších osm podlehlo vážným zraněním v nemocnici. Oběťmi byli většinou mladí lidé ve věku kolem 30 let, i pilotovi Josefu Sedlářovi bylo teprve 32 roků. Nejstarším pasažérem, který také zahynul, byl jedenašedesátiletý stavitel Antonín Müller z Brna, který cestoval se svým synem. Vladimírem. Velké štěstí měl jediný přeživší, profesor Vojtěch Kraus z Litoměřic, který utrpěl pouze slabý otřes mozku a pohmoždění ramene a kotníku.