Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
KYGO & CONRAD SEWELL - Firestone
Playlist
KYGO & CONRAD SEWELL
Firestone
Právě vysílá:
Milan Řezníček
Odpoledne na Hitrádiu Vysočina

Podívejte se pod hladinu Dalešické přehrady

Podívejte se pod hladinu Dalešické přehrady
Datum: 18. 6. 2024
Autor: Bedřich Musil

25. června se naskytne unikátní příležitost pro všechny milovníky historie a archeologie. Při pátém ročníku Archeologického léta se můžete vydat na fascinující komentované prohlídky v okolí Mohelna na Třebíčsku. Připravte se na dobrodružství, které vás zavede až na dno Dalešické přehrady, kde je skryté paleolitické sídliště Mohelno - Plevovce.

Program plný objevů

Celodenní program začne v 9:00 návštěvou sídliště Mohelno - Plevovce. Tato lokalita, běžně ukrytá pod hladinou přehrady, bude mimořádně zpřístupněna. Archeologové zde odhalili pozůstatky prvních domů již v roce 2013. Prohlídka této lokality je opravdovou lahůdkou pro nadšence archeologie, ale nezapomeňte na vhodné oblečení, terén je bahnitý.

V 11:00 se můžete přesunout do přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, kde proběhne komentovaná prohlídka pravěkého pohřebiště. Dominantou tohoto místa je halštatská mohyla, která pravděpodobně ukrývá hrob významného člena tehdejší společnosti. I když samotná mohyla nebyla dosud archeologicky prozkoumána, její okolí již odhalilo zajímavé žárové i kostrové hroby.

Expozice v Mohelně

Odpoledne, ve 13:00, vás čeká prohlídka archeologické expozice v Mohelně. Tato expozice nabízí bohatý pohled do minulosti regionu a přiblíží vám výsledky výzkumů nejen z okolí Mohelna.

Rezervace a další informace

Na všechny prohlídky je nutná předchozí rezervace. Podrobné informace o programu a možnostech rezervace najdete na webu Archeologického léta, které organizují Archeologický ústav Akademie věd v Brně a v Praze. Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost poznat historii Vysočiny zblízka.

mohelno_plevovce_2_1920x1278

(foto: ARCHEOLOGICKÝ ÚSTAV AV ČR)