Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
DES'REE - Life
Playlist
DES'REE
Life
Právě vysílá:
Hitrádio Vysočina
Noční Hitrádio Vysočina

Lidé mohou navštívit v Jihlavě dosud nepřístupné kaple

Lidé mohou navštívit v Jihlavě dosud nepřístupné kaple
Datum: 29. 1. 2024
Autor: Betřich Musil

V Jihlavě se mohou lidé nově s průvodcem podívat do tří kaplí, do nichž se veřejnost běžně nedostane. V bývalé vojenské kapli v budově policejní školy v Tolstého ulici uvidí malby z roku 1916, které kombinují válečné a církevní motivy. V Křížové ulici budou prohlídky kaple dřív sloužící sirotčinci a v ulici Matky Boží kaple s členitou gotickou klenbou v kostele minoritského kláštera. Budou to jednotlivé vycházky. 

Výmalba bývalé vojenské kaple vznikla v první světové válce. Na stěnách jsou vedle Krista, Panny Marie a andělů zachycené postavy vojáků v uniformách. Budova tehdy sloužila jako vojenská nemocnice, raněných bylo mnoho. "Myslím, že to bylo na duchovní podporu nejen bojové morálky, ale vůbec té morálky lidské," řekl k účelu kaple průvodce Marek Skřivánek.

Výzdobu provedli profesionální malíři. V době, kdy budovu s kaplí od armády někdy v 50. letech převzala policie, pomohlo zřejmě malby zachovat to, že tehdy čtvercová místnost sloužila jako skladiště. "Můžeme být rádi, protože kdyby z toho chtěli udělat něco jiného, tak to určitě vybílili, otloukli," řekl Skřivánek. Podotkl, že svým stylem je tato kaple v Čechách a na Moravě unikát. Prostor teď slouží Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy k reprezentativním účelům.

První prohlídka vojenské kaple 28. února už je zaplněná. "Rezervační termíny budou po dohodě s policií vypisované vždycky první pracovní den v měsíci na měsíc následující," řekl Skřivánek. Na prohlídku může nejvýše 40 lidí, musí mít průkaz totožnosti.

S průvodcem se lidé v daných termínech dostanou také do kaple v budově, která byla postavená jako víceúčelová počátkem minulého století u tehdejšího sirotčince. Sál v přízemí byl pro kulturní akce a divadla. Kaple je v patře, vidět tam jsou ukázky původní výzdoby ve vzácném slohu beuronské umělecké školy.

O sirotčinec se staraly sestry boromejky. V 50. letech musely z Jihlavy odejít, kaple byla odsvěcená. V budově pak byl internát střední zdravotnické školy, boromejkám byla vrácená v roce 2004. Kaple znovu slouží duchovním účelům. Budovu má od Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského pronajatou Střední odborná škola sociální u Matky Boží, jsou tam ubytované studentky.

Další kaple určená ke komentovaným prohlídkám je v kostele Nanebevzetí Panny Marie u minoritského kláštera, v prostoru za hlavním oltářem vytvořeném zkrácením presbytáře. Do kaple s gotickou baldachýnovou klenbou se chodí po schodech.

Tematické procházky pořádá Brána Jihlavy a jejich program najdete na webu dojihlavy.cz