Zoo Jihlava slaví významný úspěch v chovu ohrožených druhů. Na začátku května se zde narodilo mládě levharta perského (Panthera pardus tulliana), vzácný přírůstek, který má velký význam pro globální snahy o záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu.
První mládě ve třinácti letech
Třináctiletá samice levharta perského porodila své první mládě. „Původně byla mláďata dvě, ale jedno bylo slabší a nepřežilo první měsíc, “ vysvětlil ředitel zoo Jan Vašák. Přeživší mládě, samička, představuje cenný příspěvek k záchraně druhu, jehož populace ve volné přírodě rapidně klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti.
Život v zoo Jihlava
Malá samička je stále velmi aktivní a objevuje prostory vnitřní ubikace mimo porodní boudu. Návštěvníci ji zatím nemohou vidět, aby měla s matkou klid. Během léta by se však měla podívat do venkovního výběhu, kde ji budou moci návštěvníci obdivovat. Vidět zatím mohou šestiletého samce, který k nám přijel v roce 2021 ze Zoo Plock. Samice přicestovala o rok později ze Zoo Münster a zdá se, že si padli do oka.
Významný krok pro ochranu druhu
Levhart perský, obývající horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie, je znám svou schopností přizpůsobit se různým prostředím. Narození mláděte v Zoo Jihlava je významným krokem nejen pro tuto zoo, ale i pro celosvětové úsilí o záchranu druhu. Tento samotářský noční lovec preferuje skrytá místa a jeho kořistí jsou hlavně savci, ptáci a menší plazi.
Zoo Jihlava chová levharty perské od roku 1982, a tento nový přírůstek je dalším důkazem, že její chovatelský program přináší ovoce. Narození mláděte ve třinácti letech samice je skutečnou raritou a důvodem k oslavám.
Přijďte se podívat na tuto levhartí raritu a podpořte úsilí o zachování tohoto krásného a vzácného druhu.