Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
O5 & RADEČEK - I tak to za to stojí
Playlist
O5 & RADEČEK
I tak to za to stojí
Právě vysílá:
Milan Řezníček
Odpoledne na Hitrádiu Vysočina

Jihlavská zoo hlásí: Narodili se nám vzácní irbisi

Jihlavská zoo hlásí: Narodili se nám vzácní irbisi
Datum: 3. 7. 2024
Autor: Bedřich Musil

### Radost v Zoo Jihlava: Narození vzácných irbisů

V jihlavské zoo se narodila dvojčata irbisů, což znamená už třetí generaci těchto vzácných šelem, které zoo úspěšně chová. Irbisy, známé také jako levharty sněžní, chováme v Jihlavě již 30 let a tento přírůstek je důležitým milníkem v naší práci na jejich záchraně.

V květnu přivítala jihlavská zoo další radostnou událost. Samice irbise, která je prvorodička, porodila dvě mláďata. Těm se daří dobře a první veterinární kontrola dopadla na výbornou. Mláďata jsou samci a zatím se nacházejí ve vnitřní ubikaci, kde se postupně rozkoukávají. Návštěvníci zoo je pravděpodobně uvidí během letních prázdnin, kdy je samice začne vyvádět do venkovního výběhu.

Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák k tomu řekl: „Jsme nesmírně hrdí na to, že můžeme přivítat další generaci irbisů do naší zoo. Doufáme, že tato mláďata přispějí k zachování druhu, který je ve volné přírodě stále ohrožen.“

Samice, která letos porodila, se narodila v Jihlavě v roce 2018 a pochází z trojčat. Její bratři nyní žijí v Zoo Batu Secret a Zoo Sofia. Matka letošních mláďat se narodila v Jihlavě v roce 2007 a dožila se 15 let. Otec mláďat pochází z francouzské zoo v Thoiry a jsou mu čtyři roky.

Levharti sněžní jsou klasifikováni jako zranitelný druh a jejich populace ve volné přírodě klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti. Programy na jejich ochranu, jako je ten v Zoo Jihlava, jsou proto klíčové pro zajištění přežití tohoto druhu.

Navštivte Zoo Jihlava a podpořte naše úsilí o zachování těchto nádherných šelem. Přijďte se podívat na nové přírůstky a oslavte s námi úspěchy v jejich chovu.

irbis_mlade_1

irbis_mlade_3

irbis_mlade_4

irbis_mlade_5

irbis_mlade_6

irbis_mlade

rodice_mladat