Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
IMAGINE DRAGONS - Bad Liar
Playlist
IMAGINE DRAGONS
Bad Liar
Právě vysílá:
Hitrádio Vysočina
Noční Hitrádio Vysočina

JIHLAVA DOKONČÍ ZNAČENÍ NOVÝCH PARKOVACÍCH ZÓN V CENTRU DO KONCE MĚSÍCE

JIHLAVA DOKONČÍ ZNAČENÍ NOVÝCH PARKOVACÍCH ZÓN V CENTRU DO KONCE MĚSÍCE
Datum: 19. 5. 2023
Autor: Bedřich Musil
 

Značení nových parkovacích zón v centru Jihlavy dokončí pracovníci do konce měsíce. Nový systém parkování zavádí radnice od začátku května, rozšiřuje zóny se zpoplatněným stáním. Nástřik vodorovného značení, tedy modrých a bílých čar, se podle města mírně zpozdil kvůli deštivému počasí. Na jeho dokončení potřebuje firma dva pracovní dny. Dopravní značky se budou doplňovat ještě sedm pracovních dní.

Osazování značek se podle města opozdilo, protože se v centru špatně hledají vhodná místa pro umístění základových patek. Pod dlažbou jsou často i neznámé inženýrské sítě, značky nesmí překážet chodcům a nesmí být u oken nebo dveří domů. "Je třeba si uvědomit, že nevzniká pouze dopravní značení pro nový systém parkování, ale probíhá zároveň kompletní revize veškerého dopravního značení v centru města, včetně jeho významné redukce," uvedl jihlavský radní David Beke (ODS).

Někteří lidé si na sociálních sítích stěžovali na to, že o patky trčící z chodníku před osazením značek zakopávali. Mluvčí radnice Radovan Daněk ČTK řekl, že na tato místa pracovníci Služeb města Jihlavy po upozornění doplnili plastové dopravní kužely.

Městská policie zatím řidiče na nepovolené stání v centru upozorňuje letáčky, které jim nechává za stěračem. "Na parkovištích strážníci provádí standardní kontrolní činnost. V dalších týdnech se však současná upozornění budou postupně měnit na pokuty," uvedl ředitel městské policie Jan Frenc.

Změny v parkování radnice zdůvodnila nedostatkem míst pro auta. V padesátitisícové Jihlavě je každý rok nově zaregistrováno téměř 700 osobních vozů. Nový systém zvýhodňuje Jihlavany. Základní cena za první roční oprávnění pro trvale bydlící je 1200 korun, pro podnikatele 4800 korun. Krátkodobé parkování na vyhrazených místech stojí od 20 do 30 korun za hodinu, platit se dá v parkovacích automatech i on-line.

Parkování se teď změnilo v centru a přilehlých územích Jihlavy, kde bydlí přibližně 8000 lidí. V srpnu chce radnice rozšířit nový systém parkování do oblasti severně od centra, směrem k železniční trati a k Okružní ulici. Do konce roku také kvůli lepší kontrole parkování a dodržování zákazů zastavení a stání pořídí kamerové auto.