Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
VÁCLAV NECKÁŘ & UMAKART - Půlnoční
Playlist
VÁCLAV NECKÁŘ & UMAKART
Půlnoční
Právě vysílá:
Markéta Zušťáková
Dopoledne na Hitrádiu Vysočina

Dobrých škol je dost. Studenty spíš čeká boj o to, co z nich opravdu bude

Dobrých škol je dost. Studenty spíš čeká boj o to, co z nich opravdu bude
Zdroj: Canva
Datum: 15. 5. 2024
Autor: Martina Bartl

Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy, jsou již venku. Uchazeči si mohou vyhledat výsledek v systému DiPSy podle svého registračního čísla v systému, které měli na přihlášce nebo pozvánce ke zkouškám. Ukazuje se, že na svou školu se dostala většina dětí. Experti upozorňují, že od získání místa v dané škole je k nejvhodnější budoucí kariéře studenta opravdu daleko. Uvádí se jednak disproporce v socioekonomickém zázemí mezi studenty, ale i menší připravenost škol dodávat studenty do oborů, které aktuálně potřebují podniky v ČR. Třaskavého tématu se dotknul i další díl nezávislého podcastu Diviš a Sangu.

„Dobrých škol v ČR je dostatek“, říká influencer Van Sang Tran. Ve Vietnamu oproti České republice jsou podle něj ale školy mnohem více svázány s podniky. Vysoká míra konkurence v tamní ekonomice vede studenty i podniky k tomu, aby spolupracovali již od prvních ročníků. Zvyšuje to jistotu obou stran. Stát dnes ve velké míře dotuje vzdělávání lidí v oborech, které potřebuje. Přitom v ČR vazbu na podniky řeší často až odborné praxe. Na druhou stranu je pravda, oponuje bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš, že řada podniků dnes zakládá svoje střední a vyšší odborné školy, když pro ně systém plně nefunguje. „TOS VARNSDORF si třeba založil svou vlastní školu, Škodovka má vlastní školy, takže tady bych se nás i trochu zastal, “ říká Diviš. Diviš navrhuje podporovat menší a střední podniky a omezovat byrokracii, která dá firmám větší možnosti, řešit v oblasti lidských zdrojů i tuto problematiku.

Co si myslí o věčném českém kverulantství, proč lidi nechápou legislativní procesy ve vazbě na EU a proč většinou sedíme v koutě, když máme jednat? Poslouchejte zde.