Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
MIKOLAS - Never Get Over You
Playlist
MIKOLAS
Never Get Over You
Právě vysílá:
Leona Gyöngyösi
Víkendové dopoledne na Hitrádiu Vysočina

BERANI OD FARMÁŘE SPÁSAJÍ TRÁVU NA ŽĎÁRSKÉ ZELENÉ HOŘE, TERÉN UPRAVÍ LÉPE NEŽ ČLOVĚK

BERANI OD FARMÁŘE SPÁSAJÍ TRÁVU NA ŽĎÁRSKÉ ZELENÉ HOŘE, TERÉN UPRAVÍ LÉPE NEŽ ČLOVĚK
Datum: 30. 5. 2022
Autor: Redakce Hitrádia

V okolí žďárského poutního Kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře můžete nově vidět sedmadvacítku beranů farmáře Milana Daďourka z Počítek na Žďársku. Ty sem byly umístěny již třetím rokem. Podle Dagmar Kafkové ze sdružení Krajina, které se na dodání ovcí na místo podílí, jsou ovce v některých terénech jako je tento, lepší volbou než když seká trávu člověk.

„Dávají se sem proto, aby spásaly trávu levnějším a výhodnějším způsobem. Díky nim se z terénu stává pěkná louka, “ uvedla. 

Zeleň v okolí památky UNESCO spásají výlučně berani. To kvůli tomu, že nejsou tak hluční jako ovce. „Jsou klidnější, skoro nebečí. Vedle je obřadní síň a je potřeba, aby zvířata nebyla hlučná. Kdyby se sem daly samice, tak ty mají teď většinou mláďata a dost často na sebe volají. Naopak berani jsou v klidu, “ vysvětlila Dagmar Kafková.

Stádo bude na místě minimálně do konce prázdnin.

Pastva se podle Dagmar Kafkové jako perspektivní způsob praktické ochrany přírody na Vysočině pozvolna rozvíjí. „V současné době, kdy již několik let bojujeme s nedostatkem lidských zdrojů, ji vidíme jako nadějnou cestu k dlouhodobě udržitelné péči o cenná území, “ dodala.