Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
SAM FELDT & JONAS BLUE - Crying On The Dancefloor
Playlist
SAM FELDT & JONAS BLUE
Crying On The Dancefloor
Právě vysílá:
Milan Řezníček
Odpoledne na Hitrádiu Vysočina

81 let od atentátu Anthropoid

81 let od atentátu Anthropoid
Zdroj: wikipedia
Datum: 27. 5. 2023
Autor: Martina Bartl

Německá okupace evropského kontinentu v prosinci 1941 přinesla do Čech a na Moravu bezmocnost a útlak. Reinhard Heydrich, který nahradil příliš mírného Neuratha, ještě zhoršil situaci a zatýkal významné osobnosti. Českoslovenští vojáci v Británii proto začali plánovat operaci s názvem Anthropoid, která dávala naději na zastavení nacistů a jejich zločinů. Cvičili se k teroristickým činům, které měly usmrtit nejvyšší příslušníky okupantů.

Atentán na samotného Heydricha se uskutečnil 27.5. a letos uplynulo již 81 let od tohoto atentátu. Po tomto datu začíná nekompromisní represívní režim, vyznačující se výslechy, prohlídkami a popravami. Obyvatelé čelí nejtěžším týdnům v moderní historii, které se staly synonymem pro heydrichiádu. 

Operace Anthropoid přinesla českému národu velké ztráty, ale také hrdinský čin parašutistů Gabčíka a Kubiše. Jejich oběť v boji proti nacistům vyvolává v nás smíšené emoce a silnou vděčnost. Historie však ukázala, že plány se ne vždy vyvíjejí tak, jak jsme očekávali.