MENU

V SUPERMARKETU V MANĚ V JIHLAVĚ STÁLI LIDÉ FRONTY HLAVNĚ NA OVOCE A ZELENINU

V SUPERMARKETU V MANĚ V JIHLAVĚ STÁLI LIDÉ FRONTY HLAVNĚ NA OVOCE A ZELENINU

Datum 6. června roku 1991 mají mnozí ještě v paměti. Připadá na něj otevření prvního supermarketu v tehdejším Československu, velkoprodejny Mana. 

Obchod na největším jihlavském sídlišti Březinky otevřela nizozemská společnost Ahold, která v současnosti provozuje sítě obchodů Albert. I když se to v dnešním množství obchodů některým lidem může zdát nepochopitelné, najde se mnoho nejen Jihlavanů, kteří na velkoprodejnu dodnes s láskou vzpomínají.

„Když jsem se v červnu roku 1991 dozvěděl, že se Mana v Jihlavě otevírá, jel jsem se tam hned podívat. Byl to pro nás tehdy úplný šok. Třeba prezentace regálů, to bylo něco neobvyklého a úžasného na tu dobu, “ popisuje jihlavský historik a pamětník Ladislav Vilímek a pokračuje: „Já si v Maně vystál spoustu front, bylo tam pořád plno lidí. Takové zboží jako měli v Maně, nikde jinde nebylo k sehnání.“

Vilímek často do obchodu zavítal také s kolegy. „Zájem lidí o naši jihlavskou prodejnu byl obrovský, “ říká. Do Many jezdili nakupovat i lidé z širokého okolí. Podle jihlavského historika bylo v Maně nejvíce v kurzu ovoce, ale také zelenina nebo džusy. „To jsem tam kupoval nejvíce. Tyto potraviny jsme tam tehdy teprve objevovali, jinde nebyly k sehnání, “ dodal jihlavský pamětník.

Zdroj fotografií: Fotoarchiv Muzea Vysočina Jihlava

Internetová Hitrádia

LIVE
Osmdesátka
In Private (maxi)
DUSTY SPRINGFIELD
In Private (maxi) - DUSTY SPRINGFIELD
LIVE
Devadesátka
I Will Always Love You
WHITNEY HOUSTON
I Will Always Love You - WHITNEY HOUSTON
LIVE
Milénium
Precious Illusions
ALANIS MORISSETTE
Precious Illusions - ALANIS MORISSETTE
LIVE
Desítka
THE HILLS
WEEKND
THE HILLS - WEEKND
LIVE
Zóna lásky
Tears In Heaven
ERIC CLAPTON
Tears In Heaven - ERIC CLAPTON
LIVE
PopRock
On My Head
DAN BÁRTA
On My Head - DAN BÁRTA
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.