Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
GAYLE - abcdefu
Playlist
GAYLE
abcdefu
Právě vysílá:
Dominik Vršanský a Kateřina Pechová
Snídaně šampionů na Hitrádiu Vysočina

V JIHLAVĚ ZAČÍNAJÍ OPRAVY KOSTELA SVATÉHO IGNÁCE, LIDÉ SE MOHOU PODÍVAT NA KROV

V JIHLAVĚ ZAČÍNAJÍ OPRAVY KOSTELA SVATÉHO IGNÁCE, LIDÉ SE MOHOU PODÍVAT NA KROV
Datum: 27. 5. 2022
Autor: Betřich Musil

V Jihlavě začínají opravy kostela svatého Ignáce, lidé se mohou podívat na krov

Ve čtvrtek se v kostele sejdou klíčoví partneři projektu, na který dostala farnost dotaci z takzvaných norských fondů. "Součástí tohoto odpoledne je i podle mého názoru lákavá prohlídka krovu," řekl Taufar. Chodí se k němu po dřevěných točitých schodech.

Na střeše kostela bude dosluhující krytina z bonského šindele nahrazená mědí. "Chceme ji sjednotit s věžemi, jež už prošly rekonstrukcí, tam už měděná krytina je," řekl Taufar. Spravit je potřeba také některé prvky krovu, protože jsou zasažené hnilobou, a fasádu v průčelí kostela na náměstí. "Průčelí kostela je, dá se říci po průzkumu z lešení, v poměrně dost havarijním stavu," uvedl.

Tyto opravy kostela skončí příští rok na podzim. "Do budoucna doufáme, že budeme moci pokračovat v dalších etapách," řekl Taufar. Opravit je podle něj potřeba například fasádu směrem do Hluboké ulice a celoplošné stropní fresky.

Bývalý jezuitský kostel stojí v severním rohu historického náměstí. Vystavěl ho italský stavitel Jacopo Brascho v letech 1683 až 1689, především z darů jihlavského měšťana a lékaře Petra Šmilauera. Kostel svatého Ignáce z Loyoly je raně barokní jednolodní stavbou se třemi páry bočních kaplí a dvěma věžemi v průčelí. Podrobnosti k památce jsou na webu farnosti.