Od čtvrtka mohou lidé v ulicích Jihlavy potkat festivalový trojlejbus. Ten dnes na Masarykově náměstí slavnostně představili organizátoři Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF).
„Mam velkou radost že jihlavské ulice bude brázdit festivalový trolejbus v barvách letošního vizuálu, “ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka. Juraj Horváth podle něj pro letošní rok zvolil vizuál, který je soutiskem různých razítek. „Ta razítka jsou stránky deníku a přes ně zaznamenává různé záležitosti, které zažil, našel. Je to takový tvořivý přístup k reflexi vlastního času, “ dodal Marek Hovorka.
Už v úterý 23. 8. od osmi večer pak startuje v Jihlavě v prostorách Parkánu u Brány Matky Boží Živé kino v rámci programu 26. ročníku MFDF. Diváci se můžou těšit na šest filmů. „Ty projekce jsou zdarma a jsou výjimečné letos i tím, že bude možné si během nich například opéct špekáčky, “ naznačuje novinku ředitel festivalu Marek Hovorka. Jako první poběží film Svéráz českého rybolovu, kde se návštěvníci seznámí s příběhy jihlavských rybářů. Živé kino potrvá do 27. srpna.
PROGRAM ŽIVÉHO KINA JIHLAVA 2022
ÚT 23. 8.
SVÉRÁZ ČESKÉHO RYBOLOVU
režie: Ivana Peuerová Miloševič, 2021, 77 min.
Každý rok se na 15 tisíc českých rybářů vydává do Norska, aby naplnilo svou touhu po lovu na moři. A taky zažilo okamžiky povětšinou mužské sounáležitosti, která se jako nezbytný cigaretový kouř obtáčí kolem chlapáckých řečí vedených nad plechovkami piva a nikdy nemá daleko do ponorkové nemoci. To je aspoň případ šestice kamarádů scházejících se v jedné jihlavské restauraci. Když se navíc mezi fjordy prohání legendární halibut, je o zápletku této dokumentární tragikomedie postaráno - nutkavá potřeba ulovit vytouženou rybu žene dopředu nejen šestici protagonistů, ale i samotný děj filmu.
ST 24. 8.
JEDNOTŘÍDKA
režie: Petr Hátle, 2021, 52 min.
Venezuelanka Grecia, Vietnamka Linda a Ukrajinec Andrej jsou žáky inkluzivní školy META, jež podporuje začleňování mladých migrantů do české společnosti. Rodiny každého z nich přivedly do Česka jiné okolnosti a každý má jiné představy o vlastní budoucnosti. Zatímco osmnáctiletý ambiciózní boxer Andrej se chce co nejdříve osamostatnit a výtvarně nadaná Grecia by se ráda dostala na střední školu uměleckého zaměření, Linda se ve vztahu k vlastnímu vzdělávání a profesnímu uplatnění teprve hledá. Časosběrný dokument poutavě zachycuje důležitou etapu v životě mladých lidí, pro něž představuje překážku nejen jazyková bariéra, ale i dlouhodobý lockdown v důsledku koronavirové epidemie.
ČT 25. 8.
MILÝ TATI + NEBE
MILÝ TATI
režie: Diana Cam Van Nguyen, 2021, 12 min.
Psaní dopisů jako terapie a snaha vyrovnat se s pocitem neporozumění a opuštěnosti představuje ústřední motiv autobiografického absolventského snímku. Dospělá Diana prochází dopisy, jež jí tatínek psal z vězení, když byla ještě malá. Vřelost a láskyplnost otcových slov kontrastuje s jeho činy po návratu domů, jež se nyní snaží autorka pochopit, a zároveň znovu navázat vztah s odcizeným rodičem. Neobvyklá technika propojující hraný film s rotoskopií, 2D a cut-out animací vytváří estetický prostor pro autentickou zpověď, v níž rezonuje zásadní otázka: Bylo by všechno v pořádku, kdybych se narodila jako kluk?
NEBE
režie: Tomáš Etzler, 2021, 80 min.
Nebe je celovečerní dokument Tomáše Etzlera, který vypráví příběh Číny 21. století prostřednictvím sirotčince v malé severočínské vesnici. Sirotčinec, který byl založen a provozován katolickými jeptiškami, formálně v Číně nelegálními, pojme přes 100 dětí. Všichni trpí mentálním nebo fyzickým postižením. Film přímo a nepřímo řeší některá z největších témat moderní Číny: politika jednoho dítěte, lidská práva, nedostatek svobody náboženského vyznání, korupce nebo zhoršení lidských hodnot v komunistickém režimu, je ale také příběhem o lásce.
PÁ 26. 8.
TAHLE DOBA NENÍ PRO NÁS
režie: Jan Látal, 2021, 51 min.
Legendární písničkář Jan Nedvěd pro někoho představuje přežitý kýč, pro jiné hudební kult reprezentující dnes již mizející hodnoty. Dokumentární snímek sleduje každodenní život muzikanta v pokročilém věku, který se vydává na (možná) poslední turné, vzpomíná na své mládí, strávené v lůně přírody, a sklízí kritiku za účinkování na politických demonstracích. Rozhovory s Nedvědem o vášni k hudební tvorbě, mezilidských vztazích i podzimu života doplňují vyjádření blízkých osob, věrných fanoušků, dnešních mladých trampů i humorné polemiky současných hudebníků nekompromisně parodujících Nedvědovy písně.
SO 27. 8.
OČITÝ SVĚDEK
režie: Jiří Havelka, 2021, 93 min.
„Dokumentární anatomie masové vraždy pro jeden monitor a 34 mluvících hlav.“ Těmito slovy charakterizují autoři v titulcích svůj projekt tematizující popravu více než 260 karpatských Němců, Maďarů a Slováků, kterou v červnu 1945 u Přerova provedli vojáci československé armády. Takzvaný masakr na Švédských šancích je zpřítomňován minimalistickou dramatizací záznamů z výslechů přímých účastníků, očitých svědků i dalších osob. Jako kdyby postavy antického divadla vstupovaly na scénu komunikační platformy Zoom a přes propast času nám předávaly tragickou zprávu o strachu, nenávisti a nezájmu.
PROGRAM MFDF; zdroj: ji-hlava.cz a informace od organizátorů MFDF