Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
OASIS - Wonderwall
Playlist
OASIS
Wonderwall
Právě vysílá:
Hitrádio Vysočina
Noční Hitrádio Vysočina

Hejtman Vysočiny: Samosprávy by možná mohly dostat všechny peníze ze Sberbank.

Hejtman Vysočiny: Samosprávy by možná mohly dostat všechny peníze ze Sberbank.
Datum: 19. 1. 2023
Autor: Betřich Musil

Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka není vyloučeno, že by samosprávy mohly dostat až 100 procent peněz, které mají ve Sberbank CZ.

Hejtman to uvedl ve včerejší tiskové zprávě s odvoláním na úterní setkání s insolvenční správkyní Sberbank Jiřinou Lužovou. Sdělení by podle hejtmana mohlo být důležité pro města a obce, které napadly ustanovení věřitelského výboru, což by podle něj mohlo ohrozit obchod s Českou spořitelnou. Součástí smlouvy je podle hejtmana podmínka, že tento obchod nebude zatížený žalobami věřitelů. Jihlava dnes své odvolání proti rozhodnutí, jakým byl ustanoven věřitelský výbor, stáhla. 

"Insolvenční správkyně nás informovala, že z prodeje úvěrů a vymožené hotovosti, která je již dnes evidována na účtech ČNB, by při zachování současných úrokových sazeb mohly obce, města a kraje obdržet v průběhu září až října tohoto roku až 100 procent zadržovaných peněz," uvedl hejtman Schrek ve zprávě. "Mohu potvrdit, že jsem se v úterý sešla se zástupci Kraje Vysočina a města Jihlavy. Jako doposud jsem je stejně jako všechny ostatní věřitele informovala o aktuálním stavu majetkové podstaty a prodeje úvěrového portfolia a potenciální návratnosti jejich pohledávek. Dále jsem zdůraznila, že pro úspěšné vypořádání prodeje, je důležité, aby nebyla napadána smlouva s ČS," řekla ČTK Lužová. Insolvenční správkyně minulý měsíc podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy Kč. Nyní plyne tříměsíční lhůta, v níž lze smlouvu napadnout. 

Kraj Vysočina má ve Sberbank CZ blokovaných 2,4 miliardy Kč a krajská Jihlava 150 milionů.