Vysílací studio: 567 312 345
Dopravní linka: 800 221 122
TIESTO & AVA MAX - The Motto
Playlist
TIESTO & AVA MAX
The Motto
Právě vysílá:
Marek Grande
Odpoledne na Hitrádiu Vysočina

Pomoc Ukrajině u nás, na Vysočině - AKTUALIZOVÁNO

Pomoc Ukrajině u nás, na Vysočině - AKTUALIZOVÁNO

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině zahájilo činnost v Jihlavě. Na místo prvního kontaktu pro uprchlíky dorazily během dopoledne stovky lidí. Provozní doba 7–19 hodin (poté je možné využít zázemí vstupních prostor, které budou celou noc střeženy Policií ČR) Tolstého 15, Jihlava. Lidé prchající z Ruskem napadené Ukrajiny by se v něm měli registrovat do tří dnů od příchodu do České republiky. Musí se dostavit osobně. Ještě před oficiálním otevřením centra, jehož chod zajišťují hasiči, bylo v budově na 200 ukrajinských dětí, žen i mužů. Mají k dispozici ukrajinsky hovořící asistenty, občerstvení nebo dětský koutek. Centrum bude otevřeno nepřetržitě, řekl ředitel krajských hasičů Jiří Němec. 

"Budeme se snažit odbavit maximální množství žadatelů z Ukrajiny a nad to budeme posilovat standardní činnost cizinecké policie," řekl ČTK krajský ředitel policie Miloš Trojánek. Cizinecká policie v kraji podle něho zaregistrovala v pondělí asi 100 občanů z Ukrajiny, obdobné množství to bylo v úterý. Dva policisté z Vysočiny, kteří pracují na cizinecké policii, jsou také součástí padesátičlenného kontingentu, který v úterý dorazil na Slovensko, kde na hranici s Ukrajinou pomáhá s registrací uprchlíků. Z řad policie Vysočiny pomáhá podle Trojánka jeden z nich i v pražském call centru, které pomáhá občanům Ukrajiny v dostupnosti prvních informací k pobytu v Česku.

Na Vysočinu z Ukrajiny jen do úterý podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) přijelo okolo 5000 lidí. V pondělí mezi nimi byly tři matky s pěti dětmi, které na své chalupě ubytoval Roman Petr z Havlíčkova Brodu. Dnes je do jihlavského centra doprovodil, aby jim pomohl s formalitami. "Mám kamaráda na Ukrajině, který tady dělal. Teď sem poslal tři ženy a pět dětí, tak jsem je ubytoval. Byly asi tři kilometry před hranicemi, na které musely dojít pěšky i s dětmi. Tomu nejmladšímu je devět měsíců, nejstarší je třináctiletá holčička. Na slovenských hranicích byly v nějakém stanu, kde dostaly čaj a jídlo, a pak je autobus převezl až k nám," řekl Petr. Ženy jsou podle něho ze Zakarpatské oblasti. Petrův kamarád Ivan zůstal na Ukrajině a šel bojovat, zatím je v pořádku.

Přímo v asistenčním centrum na Tolstého 15, Jihlava jsou poskytovány služby následujících agend: 
 
Pracoviště 1: Cizinecká policie (k dispozici 4 pracoviště) 
 
Pracoviště 2: Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (k dispozici 2 pracoviště) 
 
Pracoviště 3: Všeobecná zdravotní pojišťovna (k dispozici 2 pracoviště)
 
Pracoviště 4: Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina